45 MESLEĞE ERKEN EMEKLİLİK İMKANI!

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar yıpranma hakkı ile erken emekli olabiliyor. 18 mesleğe tanınan bu hak yapılan son düzenleme ile 45'e çıkarıldı. Madencilikte en az 5 yıl, diğer mesleklerde ise en az 10 yıl çalışanlar erken emeklilik hak kazanıyor.
02 Ekim 2019 11:09

Kamuoyunda "yıpranma hakkı" olarak ifade edilen fiili hizmet süresi zammına ilişkin olarak SGK geçtiğimiz günlerde önemli bir adım attı ve bu süreden faydalanan meslek kuruluşlarının sayısını artırdı. Kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere yararlanan meslek sayısı 45'e çıktı. 

Madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşını 55'ten 50'e indirirken, izinde geçirdikleri süreler tatiller de yıpranmaya dahil ediliyor. Böylece madenciler 43 yaşında emekli olabiliyor.

MADENDE ÇALIŞANLARA 180 GÜNLÜK SÜRE VERİLİYOR

Yasa uyarınca tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı (fiili hizmet süresi zammı) veriliyor. Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60 ile 90 gün ilave ediliyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre 180 güne çıkıyor. Bu süre hem prim gününe ekleniyor, hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Madencilikte en az 5 yıl, diğer meslek gruplarında ise en az 10 yıl çalışmış kişiler erken emeklilik hakkı kazanıyor.

YIPRANMA HAKKINDAN KİMLER YARARLANIYOR?

Yıpranma hakkından, kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basında çalışanların yer aldığı 45 meslek grubu yararlanıyor.

 

Kaynak:haber global

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
Yiğit
Dokuma sektöründe çalışanlar yüksek nem,yüksek sese kulak tıkacı kullanılsada faydası olmuyor ve toza maruz kalıyorlar neden bu sektör bu hak tanınmıyor.