AYARI BOZUK YÖNETMELİKTEN SADECE KAOS ÇIKAR

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 6 nolu şube başkanı İdris Şekerci MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğini eleştirerek ''Halen tartışmaya devam ettiğimiz, "Yeniden Yönetici Görevlendirme" süreciyle öncü şoklarını yaşadığımız  yönetmeliğin hâl-i pürmelali tam bir "icat çıkarma" hikayesidir.'' dedi.
10 Mayıs 2021 13:24

ŞEKERCİ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Seksenler dizisinin meşhur repliğidir "icat çıkarma!" sözü. Eski köye yeni adet kabilinden bir durum ile karşılaştığında dizinin başrol oyuncusu

-merhum-Fehmi Baba, kendine has üslubu ile bu tepkiyi verirdi. MEB'in  halen tartışılmaya devam eden Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği tam da böyle bir durumu ifade etmektedir.

Halen tartışmaya devam ettiğimiz, "Yeniden Yönetici Görevlendirme" süreciyle öncü şoklarını yaşadığımız  yönetmeliğin hâl-i pürmelali tam bir "icat çıkarma" hikayesidir.

MEB,  neredeyse tüm sendikaların, bir ucundan yargıya taşıdığı bu yönetmeliği hazırlamak için  çok mu  uğraştı bilmiyorum. Ancak herkesin memnuniyetsizliğini sağlayabilmek öyle kolay bir başarı da değildir.

Hakîm Sinânî'nin,  “Ayarı (ölçüsü) bozuk olanın, mi‘yârına (tartısına) güven olmaz.” sözünü çoğumuz duymuşuzdur. İşte bu yönetmeliğin ayarı bozuktur; yeniden görevlendirmede kullandığı Ek-2, ortaya koyduğu kriter ve puanlama sistemi ile kaos ve kargaşa çıkarmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

MEB, her ne kadar Değerlendirme Komisyonu'na sendikaları davet ederek her ne kadar "hakkaniyet ile atama ve objektif olma" rolü yapıyorsa da bu yönetmeliğin ayarı bozuk  olduğu için, mi'yarından/tartısından da kimseye hayır gelmeyecektir.

Bugün hâlâ tartışmaya devam ettiğimiz devrin icadı "Uzman Öğretmenlik" sürecini bilenler hatırlayacaktır. Uyduruk belgeler ve bir sınav ile uzman(!) olunan o günlerin kötü mirasının telafisi hâlâ sağlanabilmiş değil.Yıllar sonra  yönetici görevlendirme sürecinde geldiğimiz nokta da -maalesef-bundan farkı değildir.

Vali ve kaymakamlar tarafından verilen 4 yıl öncesinin belgeleri kabul edilmezken -her nasıl oluyorsa-başarısında en ufak katkısı olmadığı halde sporcu bir öğrencinin aldığı ödülden okul müdürü puan alabiliyor. Bir başka garip durum olarak; bu başarıdan müdür puan alırken   müdür yardımcısı puan  alamıyor.

Zararın neresinden dönülürse kârdır.Tüm sendikalar bu yönetmeliği yargıya taşımış ise ortada memnuniyet katsayısı eksilerde olan bir durum olduğu aşikardır. Bu yönetmelik ile açıklanan muvazaalı puanlar ile atama yapılırsa telafisi güç veya  imkansız zararların oluşacağı kesindir.

Yol yakınken bir nefes molası verilmeli ve yargı kararını verene kadar atamalar durdurulmalıdır.

        İdris ŞEKERCİ

          Eğitim Bir Sen

İstanbul 6 No'lu Şube Başkanı

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #