SON EKLENENLER

Ek zam talep eden 620 işçi işten atıldı: Dönüş yok hakkımızı mutlaka alacağız

Mata Otomotiv'de yüzde 25 ek zam talebiyle iş bırakan işçilerin mücadelesi 22. gününde. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 620'yi buldu.
20 Mart 2023 15:58

Birleşik Metal-İş'in örgütlü olduğu Mata Otomotiv'de yüzde 25 ek zam talebiyle iş bırakan işçilerin mücadelesi 22. gününde. İşçiler sabahın erken saatlerinde fabrika önüne gelerek eylemlerine devam etti.

İşçilerin ve Birleşik Metal-İş’in çağrılarına yanıt vermeyen Mata patronu işten atmaya devam ediyor. Bugün çok sayıda işçi işten atıldıklarını öğrendiklerini söyledi. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 620'yi buldu.

Patronun her türlü kanunsuzluğu yaptığını söyleyen bir Mata işçisi, “İşçileri bölmek için üst üste tehdit mesajları atıyor. Servislerimiz engelleniyor. Toplu bir işçi kıyımı yapıldı. Yüzlerce  arkadaşımızın işine son verildi. Kimse patrona dur demiyor. Patron kendi sırtını sağlam yere yaslamış. Bize gelince ‘siyaset yapmayın’ diyorlar. Siyasetin en büyüğünü patronlar yapıyor zaten. Buradan dönüş yok hakkımızı mutlaka alacağız” dedi.

“PATRON TALEPLERİMİZİ GÖRMEZDEN GELİYOR”

Kendilerine 600’ün üzerinde işçinin işten atıldığı bilgisinin verildiğini söyleyen Birleşik Metal-İş 1 nolu şube sekreteri Can Emrah Ülgü, “Bizler insani çalışma koşulları ve insanca yaşayabileceğimiz bir ücret alabilmek için iş bırakmıştık. Bu süreç içerisinde konfederasyonumuz ve genel merkez yönetimimiz işverene çeşitli çağrılarda bulundu. Bu sorunları bir masa etrafında tartışarak çözmek mümkün dedik. Fakat sürecin en başından bu yana patron bize tek taraflı bir iletişim dayatıyor ve taleplerimizi görmezden geliyor. Geldiğimiz noktada bu döngüyü kırabilmiş değiliz. Gönderdiğimiz mesajlar, sosyal medya paylaşımları bir şekilde havada kalıyor. Mata Otomotiv 3.dönem toplu iş sözleşmesini imzalamış bir fabrika. İmzalanan sözleşmede iş sağlığı ve güvenliği koşullarının taahhüdü verilmiş durumda. Yani patron yasalara ve imzaladığı sözleşmeye uymak zorunda. Ancak hiç bir sözleşme ve iş kanunu tanımayan bir tutumla karşı karşıyayız. Bugün başkanlar kurulu toplantımız var. Oradan çıkacak kararlar etrafında mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

EVRENSEL

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER