SON EKLENENLER

İki sendika baraja karşı birleşti: Sağlık çalışanları için emek muhalefeti güçleniyor

HEP-SEN ve Sağlık Çalışanları Sendikası, kamu sağlık emekçilerinin taleplerini de dikkate alarak birleşme kararı aldı. Ortak açıklamada diğer sendikalara da birlikte hareket etme çağrısı yapıldı
05 Haziran 2023 17:31

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) ile Sağlık Çalışanları ve Sosyal Hizmet Sendikası (Sağlık Çalışanları Sendikası) önceki gün birleşme kararı aldı.
Sahadan gelen talepler ve daha güçlü mücadele etme iradesiyle bu kararı aldıklarını açıklayan iki sendika, sağlık iş kolundaki sorunları çözmek için beraber yürüyecek.
Aydınlık'a konuşan HEP-SEN Genel Başkanı Yunus Şimşek, karara giden yolu anlattı. Kamuda sağlık iş kolunda birçok sendika olmasına karşın sorunların da hat safhada olduğunu vurgulayan Şimşek, "Protesto çizgisi doğru olan kuruluşların artık birleşip sağlık çalışanlarının sesinin daha yüksek çıkması için bu kararı aldık." dedi. Şimşek, şöyle devam etti:
"Ellinin üzerinde il gezdik. Sahada çalışan arkadaşlarımızın talebi ayrı ayrı birçok sağlık sendikası yerine gerçekten güçlü ve emekten yana muhalefet yapacak bir birleşmenin isteğiydi. Sağlık Çalışanları Sendikası'nın da doğru çizgide mücadele eden bir sendika olduğunu görüyoruz ve aynı çatı altında olmanın doğru olacağına karar verdik.

YÜZDE 2 BARAJINA KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE

"Tabii bu noktada, kanunsuz bir madde olan kamuda toplu iş sözleşmesi yapabilmek için gerekli olan yüzde 2 barajı kuralının da etkisi vardı. HEP-SEN olarak 2 buçuk sene içinde 81 ilde hızlı bir örgütlenme içine girdik lakin bu baraj da önümüze konulunca bu doğrultuda hareket eden sendikalarla bu baraja karşı birlikte mücadele etme gereği duyduk.

'SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DURUMU VAHİM'

"Bunun yanı sıra liyakatsiz yöneticilerin engellemelerine de çok maruz kaldık. Son bir yılda 50'ye yakın mukavvemet yaşadık ve burada biz bu kadar mücadele ederken rotası doğru olan sendikaların da birleşmesi gerektiğini savunduk. Çünkü ne yazık ki sağlık sistemi vatandaşa iyi bir hizmet verse de sağlık çalışanları açısından durum çok vahim. Ücretlendirme, özlük hakları, liyakat en temel sorunlarımız. Bu açıdan da hem Türkiye Cumhuriyeti'nin birer vatandaşı hem de sağlık çalışanları olarak bu kararı aldk.

DEVAMI GELECEK

"Bunun devamı da gelecek, görüşmeler devam ediyor. Türkye'de güçlü bir blok oluşacak bu birleşmelerle. Temmuz ayında da bunu göreceğiz. Türkiye'de artık genç, dinamik, bilimin rehberliğinde, modern ve çağdaş örgütlenmelere ihtiyaç olduğu belli oluyor. Bu anlamda ciddi bir emek muhalefeti yapan çok büyük bir blok kuruluyor şu an."

'BÜYÜK BİR BLOK OLUŞACAK'

Sağlık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Menderes Özer de "Sahanın beklentisi sendikaların bir araya gelip tek bir sendikada vücut bulmasıdır. Bu süreci sahanın istediği şekilde sonuçlandıracağız ve büyük bir blok oluşacak. Makam uğruna bu sürece dahil olmayan sendikalar hesabı kendi üyelerine ve sahaya verecek." değerlendirmesinde bulundu.

AYDINLIK

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER