SON EKLENENLER

İTÜ’de ortak açıklama: İTÜ yemekhanesinin özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz

İTÜ bünyesinde çalışma yürüten sendikalar ve İTÜ Öğrencileri yayınladıkları ortak basın açıklamasıyla yemekhane işletmesinin özelleştirilmesine karşı olduklarını söylediler.
14 Eylül 2023 14:27

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) yemekhane işletmesinin özelleştirilmek üzere ihaleye açılmasının ardından İTÜ bünyesinde faaliyet yürüten işçi sendikaları, meslek örgütleri ve İTÜ öğrencileri ortak basın açıklaması yayınladı. Yayımlanan basın açıklamasında, “İTÜ yemekhanesinin özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

İTÜ bünyesinde çalışma yürüten Tez-Koop İş, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen, Ünipersen, Eğitim-İş ve İTÜ Öğrencileri yayınladıkları ortak basın açıklamasıyla yemekhane işletmesinin özelleştirilmesine karşı olduklarını söylediler. Yemekhane işletmesinin özelleştirilmesi durumunda bugün alınan hizmetlerin çoğunun alınamayacağından bahsedilen açıklamada, “Günümüzdeki ekonomik kriz koşulları, temiz, güvenli ve sağlıklı beslenme olanaklarının zorluğu düşünüldüğünde İTÜ yönetiminin bu girişimi, tüm öğrenciler ve çalışanlar tarafından büyük bir endişe ve tepki ile karşılanmıştır. Yemek hizmeti özelleştirilen diğer üniversitelerdeki; yemekten faydalanmayı bırakma, sağlık sorunları, toplu zehirlenme, fahiş fiyatlandırma, muhatapsız kalma vb. sayısız olumsuz sonuç ortada iken; kendi işçileri ile yemeğini yapan İTÜ’nün de bu yanlışa düşmesini kabul etmek mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı.

“KAYNAK VE BÜTÇE İTÜ ÖĞRENCİLERİNE VE ÇALIŞANLARINA HARCANSIN”

Yemekhane işçilerinin de özelleştirme ile mağdur olacağından söz edilen açıklamada, “Açılan ihale şartnamesinde belirtildiği üzere, özelleştirmenin gerçekleşmesi durumunda ihaleyi alacak olan firma kendi personeli ile çalışacak olup, mevcut yemekhane işçilerimiz, artık yemekhanede çalışamayacak ve geleceği belirsiz hale getirilecektir.  Yıllardır İTÜ öğrencilerine ve çalışanlarına sağlıklı ve nitelikli yemek hizmeti vermek için zor koşullarda emek veren işçilerimizin, işlerinin elinden alınması, geleceklerinin belirsiz hale getirilmesi büyük haksızlıktır. Kamu hizmetlerinin özel sektörün ‘maliyet-kar’ hesaplaması anlayışı içinde değerlendirilmesi, Anayasaya ve temel insan haklarına aykırıdır. Üniversitelerde sunulan hizmetlerin de halkın vergileriyle oluşturulan kamu kaynaklarından karşılanması sosyal devlet anlayışının bir gereği olup, İTÜ’de yaratılan öz kaynakların ve genel bütçenin İTÜ çalışanları ve öğrencilerinin yaşamını kolaylaştırmak için kullanılması, huzurlu ve mutlu bir çalışma ve eğitim-öğrenim ortamı yaratılması hakkımızdır” denildi.

“CEVABIMIZ BOYKOT OLACAKTIR!”

Özelleştirme ihalesine karşı eylemlerin devam edeceği belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Bundan sonra İTÜ çalışanları ve öğrencilerini etkileyecek tüm olumsuz uygulamalara karşı birlikte karşı duracağımızın ve ortak mücadele edeceğimizin İTÜ mensupları ve kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. Tüm taleplerimize rağmen yemekhanenin özelleştirilmesi girişiminde ısrar edilirse buna karşı yanıtımız yemekhane ihalesini alacak firmaları boykot olacaktır” ifadelerine yer verildi.

EVRENSEL

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER