SON EKLENENLER

ÖĞRETİCİ: DEPREM BÖLGESİNDE EĞİTİMİN SAĞLIKLI SÜRDÜRÜLEBİLMESİ İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALIDIR

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ deprem bölgesindeki eğitim öğretim sürecine ilişkin açıklamalarda bulunarak, öğretmen ve eğitim çalışanları için yapılması gerekenleri sıraladı. Açıklamaları şöyle;
20 Mart 2023 11:58

06 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketinde yaşanan yıkım sonrası, depremden etkilenen bölgelerde öğretmenlerin çalışma koşulları ve eğitim-öğretimin sürdürülebilmesi için gerekli koşullarda değişiklikler oluşmuştur.

Öncelikle bu bölgelerde okulların açılabilmesi ve sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi için var olan öğretmen açığı giderilmeli, ücretli öğretmen yerine kendi alanından mezun olmuş kadrolu öğretmen ataması yapılması şarttır.

Öğretmen ve eğitim çalışanlarının konaklama ihtiyacını giderebilmek için gerekli tedbirler alınmalı, eğitimin sağlıklı sürdürülebilmesi için öğretmen ve eğitim çalışanlarına konteynerlarda öncelik verilmelidir.

Deprem bölgelerinde çalışma şartları, eğitim öğretim faaliyetlerinin gerçekleşmesindeki zorluklar dikkate alınarak, depremden etkilenen il ve ilçelerimizdeki bütün eğitim kurumları zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamındaki hizmet alanı olarak yeniden düzenlenmelidir.

Deprem bölgesindeki okulların zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamına alınmasının ardından bu bölgeler için zorunlu hizmet tazminatı verilmeli, bu zor koşullarda çalışan öğretmen ve eğitim çalışanları maddi olarak da motive edilmelidir.

Deprem bölgesinde görev yapan öğretmenlere sınırlı şartlar altında tayin hakkı verilmiştir. O bölgede görev yapan öğretmenlerin psikolojik olarak rahat edebilmesi için süresiz ve şartsız diğer bölgelere tayin hakkı verilmeli, aynı şekilde diğer bölgelerden deprem bölgesinde görev almak isteyen öğretmenlere de süresiz ve şartsız tayin hakkı verilmelidir.

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER