SON HABERLER

STK’LAR DA ‘HES KODU’ UYGULAMASINA GEÇİYOR

TOBB, tüm çalışanlarından süresiz HES (Hayat Eve Sığar) kodu temin etmelerini istedi. Toplanan kodlar, sabah e-Devlet üzerinden sorgulanacak ‘riskli’ uyarısı veren çalışanlar işe alınmayacak.
14 Eylül 2020 06:53

Kamu kurum ve kuruluşlarına getirilen, çalışan ve ziyaretçi girişlerinde HES (Hayat Eve Sığar) kodu bildirme ve sorgulama zorunluluğu sonrası STK’lar da harekete geçti. HES kodu uygulamasını kullanmaya başlayan TOBB, tüm çalışanlarından süresiz HES kodu temin etmelerini istedi. Toplanan kodlar, çalışanlar sabah işe gelmeden önce e-Devlet üzerinden sorgulanacak. ‘Riskli’ uyarısı  veren çalışanların giriş kartları geçici olarak  iptal edilerek, en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Personelin ancak ‘riskli’ uyarısı kalktığı zaman  girişine izin verilecek. İş veya ziyaret için gelecek kişilerden de HES kodları istenecek. Girişte e-Devlet üzerinden gerekli kontroller yapıldıktan sonra riskli bir durum olmazsa ziyaretçiler kabul edilecek. TOBB kendisine bağlı birçok oda ve borsayı da HES kodu konusunda bilgilendirdi ve bu kontrol sistemini kullanmaları tavsiyesinde bulundu. Pandemi sürecinde
tedbir mahiyetinde hayata geçirilen HES kodu mobil uygulama, SMS ve e-Devlet yoluyla vatandaşlar tarafından alınabiliyor. HES kodu kullanan kişi sayısı ağustos ortasında 25 milyonu aşmıştı.

Osman Çobanoğlu
 

 

TÜRKİYE GAZETESİ

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #