SON EKLENENLER

Atalay'dan Ek Zam Açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu işçisine yönelik ek zam açıklamasında bulundu. Atalay, "Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı" ifadelerini kullandı. İşte detaylar...
08 Şubat 2024 13:05

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 700 binden fazla çalışanı yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu.
2023- 2024 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü mayıs ayında imzalandıklarını anımsatan Atalay, o zamanki döneme göre yüksek olan sözleşmenin, yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini vurguladı.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Konu hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Atalay, yapılan artışlara değindi.

"230 BİN KAMU İŞÇİSİNE YÜZDE 32,57'LİK ARTIŞ"

29 Ocak'ta imzalanan ek protokol hakkında konuşan Atalay, ücret artışlarından sözleşme yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu işçilerinin de yararlandığını ifade etti. Bu sayede 230 bin kamu işçisinin ücretine yüzde 32,57'lik artış yapılmasını sağladıklarını dile getirdi.

"OCAK'TAN SONRA EN AZ 10 PUAN KAYBIMIZ OLUYOR"

Enflasyona vurgu yapan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, "Ocak'tan sonra en az 10 puan kaybımız oluyor. Bu az bir kayıp değil. Bunu kök ücrete, ikramiyeye, 237 bin insana vurduğun zaman, 6 aylık maaşı ve 2 ikramiyeyi de eklediğin zaman büyük bir yekun tutuyor" dedi.

Atalay, "Ek protokolün imzalanması konusunda TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu olarak ortak karar aldık. Sendikaların istemediği hiçbir işe imza atmamız mümkün değil. Bu, beklentileri karşılamadı. Millet bundan memnun oldu mu? Hayır. Ben de memnun olmadım" ifadelerini kullandı.

"BU DOĞRU DEĞİL"

Atalay, kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı. Bu enflasyon devam ettiği sürece iyileştirmenin de anlamı kalmıyor. Bir taraftan üç lira veriliyor, enflasyonla dört lira alınıyor."

Çalışanların ücretleri üzerinden ödediği gelir vergisinin yüksekliğine de değinen Atalay, vergiyle ilgili haksız bir uygulama olduğunu dile getirdi. Atalay, "Bu durum sürdürülebilir bir şey değil. Bir işçinin aşağı yukarı 1,5 ücreti vergiye gidiyor. Bu doğru değil." değerlendirmesinde bulundu.

Kamudaki taşeron işçilerin kadro taleplerinin devam ettiğini anımsatan Atalay, taşeron işçilere verilen kadro sözünün yerine getirilmesi gerektiğini de söyledi.

Kaynak:MEDYABAR

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER