SON EKLENENLER

Fransa'da emeklilik düzenlemesine karşı 14'üncü grev: Yüz binler sokakta

Fransa'da emeklilik yaşını 2 yıl yükselten düzenlemeye karşı işçi ve emekçiler, ülke çapında 14'üncü kez greve çıktı. 250 noktadaki eylemlere yüz binlerce kişinin katılması öngörülüyor.
06 Haziran 2023 15:35

Fransa'da emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkaran ve büyük tepki çeken düzenlemeye karşı bugün ülke çapında kitlesel grev ve gösterilerin 14'üncüsü düzenleniyor.

Sendikaların çağrısıyla enerji ve ulaşım başta olmak üzere birçok sektör grev ve protesto kararı alırken bu kapsamda 1 milyona yakın kişinin sokaklara inmesi öngörülüyor.

Gösteriler nedeniyle başkent Paris ve çevresinde sabah saatlerinden itibaren ulaşımda aksamalar yaşandı.

Paris, Lyon Marsilya, Bordo kentleri başta olmak üzere Fransa genelinde 250 noktada gösteri düzenlenecek.

AA'nın haberine göre, yapılan son anketlerde Fransızların yüzde 57'sinin bugünkü grev ve gösterileri desteklediği belirtildi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, gösteriler nedeniyle 4 bini Paris'te olmak üzere ülke genelinde 11 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiğini açıklamıştı. Eylemlere ülke dışından katılım olmaması için de önlem alındığı kaydedilmişti.

KARARNAMELER İKİ GÜN ÖNCE RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANMAYA BAŞLADI

Hükümetin, emeklilik yaşını 2 yıl yükselten yasa tasarısını oylamadan Meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart'ta kitlesel gösteriler başlamıştı.

Polis, eylemlere katılanlara sert müdahale etmiş, ülke genelinde 16 Mart'tan itibaren düzenlenen protestolarda 1000'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Muhalefet ve hükümetin, reformun anayasaya uygun olup olmadığının belirlenmesi için başvurduğu Anayasa Konseyi, yasa tasarısının emeklilik yaşını 64'e çıkaran maddesini onaylamış, 6 maddeyi ise tamamen veya kısmen reddetmişti.

Nisanda yasalaşan tartışmalı düzenlemenin uygulanmasına dair kararnameler, 2 gün önce Resmi Gazete'de yayımlanmaya başlamıştı.

Kitlesel protesto ve yoğun muhalefete karşın kabul edilen yasanın geri çekilmesini öngören bir tasarı 8 Haziran'da Ulusal Mecliste görüşülecek. 

EVRENSEL

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER