İNTİBAK YASASI ÇIKACAK MI? SSK-BAĞ-KUR EMEKLİSİNİN İNTİBAK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca emekli intibak istiyor. 2000'den sonra emekli olan SSK ve Bağ-Kur'lular, 355 liraya varan zam yolunu açacak intibak için Meclis'i bekliyor. Memur emeklilerinin gözü ise KPDK'da olacak. Peki, intibak yasası çıkacak mı? Emekliye intibak 1 Ekim'den sonra Meclis'e gelecek mi?
24 Eylül 2019 08:46

Emeklilerin çözüm beklediği konular arasında intibak ön sıralarda yer alıyor.

2000 yılı ve sonrasında emekli olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 355 liraya varan zam yolunu açacak intibak düzenlemesini bekliyor.

Meslektaşına göre düşük maaş alan memur emeklileri de kurum farkı kaynaklı farkın giderilmesini istiyor.

2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yapılan intibak zammı, 2000 ve sonrasında emekli olanları da beklenti içerisine sokmuştu.

Bunun için yargı süreci başlatılmış, Anayasa Mahkemesi çözüm yolunu Meclis olarak göstermişti.

 Emekliler, çözüm için Meclis'in tatilden çıkacağı 1 Ekim'i bekliyor. Eğer intibak yasası çıkarsa, Türkiye Emekliler Derneği'nin verdiği rakamlara göre yaklaşık 5 milyon emeklinin maaşı değişecek.

Bu durumda önceki intibakta olduğu gibi maaşlarda 50 ila 355 lira arasında artış yaşanması bekleniyor.

AYNI KADROYA EŞİTLİK
Memur emeklilerinin intibak talebi ise Memur-Sen tarafından hükümete iletildi. Konu toplu sözleşmede çözüme kavuşturulmadı.

Toplu sözleşmede uzlaşma sağlanamayan konular Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantılarında ele alınıyor.

Bu nedenle memur emeklilerinin gözü önümüzdeki dönemde yapılacak KPDK toplantısında.

Memur- Sen, aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum farklılığı kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi amacıyla; düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ilave ödeme istiyor.

TAKVİM

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
Lütfi
Sitemizde küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, yabancı karakter kullanılan ve suç teşkil eden yorumlar yayınlanmamaktadır. Yorumunuz yukarıdaki gerekçelerden herhangi biri nedeniyle yayınlanmamıştır.