SON EKLENENLER

TÜİK'i eleştiren 5 sendikacı için hapis cezası isteniyor: 'TÜİK'e karşı ekmek davası'

Açıkladığı verileri "gerçeklerden uzak" olarak değerlendirdikleri TÜİK'i protesto eden Birleşik Kamu İş yöneticileri hakkında dava açıldı. Sendikacılar yaka paça gözaltına alınmışlardı.
18 Eylül 2023 19:11

 Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'nun, 9 Haziran 2022'de açıklanan enflasyon oranlarını protesto için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) önünde düzenlediği eylemde gözaltına alınan 5 sendika yöneticisinin 4,5'ar yıla kadar hapsi istendi.

DHA'da yer alan habere göre, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun üyeleri, geçen yıl 9 Haziran'da, açıklanan enflasyon oranlarını protesto etmek için TÜİK önünde açıklama yapmak istedi. Polisin izin vermemesi ve biber gazlı müdahalesiyle o dönemki Genel Başkan Mehmet Balık, dönemin Konfederasyon Mali Sekreteri Mücahit Dede, Eğitim-İş Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Himmet Suat Sadış, Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan ve Ankara 3 No'lu Şube Başkanı Doğan Dağdelen yaka paça gözaltına alındı. 5 sendikacı, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

19 EYLÜL'DE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Olayın ardından Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 5 sendika yöneticisi hakkında 4,5'ar yıla kadar hapis cezası istendi.

Sendika yöneticileri, 19 Eylül'de Ankara 34'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. Birleşik Kamu İş'ten yapılan açıklamada, TÜİK'in hesaplama yöntemleri eleştirilerek, bu davanın TÜİK tarafından açlığa mahkum edilenlerin davası olduğuna yer verildi.

Açıklamada "Uzunca bir zamandan beri TÜİK’in itibarı, çarşı-pazarda geçek enflasyonu yaşayan emekçiler nezdinden sıfırlanmıştır. Çünkü memuru, memur emeklisini, işçileri ve asgari ücretlileri açıkladığı oranlarla açlık koşullarına sürüklemiştir. 

Gerçeklerden uzak veri açıkladığı gerekçesiyle TÜİK önünde yapmak istediğimiz eyleme polis müdahale etmesini ve en temel sendikal hak ve özgürlüklerden biri olan protesto hakkımız gasp edilmesini olarak değerlendiriyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; 19 Eylül Salı Günü Saat 09.35’te Ankara Adliyesi’ndeyiz. Bu dava, hepimizin davasıdır. Ama her şeyden önemlisi, TÜİK’e karşı milyonların ekmek davasıdır" denildi. 

GAZETE DUVAR

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER