SON EKLENENLER

Yönetici ve rehber öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerinin Artırımlı Ödenmesi Yargıya Taşındı

Eğitim-Bir-Sen, Lisansüstü eğitim programlarından mezun okul yöneticilerine ve rehber öğretmenlere ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesi için yargıya başvurdu.
29 Mayıs 2024 16:32

EBS tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Millî Eğitim Bakanlığı’na yaptığımız Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 10. maddesi gereği ödenen ders ve ek ders ücretlerinin yüksek lisans/doktora mezunu olan okul yöneticileri ile rehber öğretmenlere toplu sözleşme hükmü gereğince artırımlı ödenmesine dair başvurunun zımnen reddedilmesini dava konusu ettik. 

Eğitim kurumu yöneticiliği ve rehber öğretmenlik görevlerinin doğası gereği fiilen ders görevinin olmadığı, dolayısıyla bu görevlerde/kadrolarda bulunanlar yönünden fiilen derse girme gibi bir şartın aranamayacağı, eğitim kurumu yöneticiliği ve rehber öğretmenlik görevinin fiilen yapılmasının yeterli olacağı, lisans sonrası kendilerini geliştirmeleri, mesleki hayatlarına katkı sağlayabilmeleri adına yüksek lisans yapmış olan eğitim kurumu yöneticilerine ve rehber öğretmenlere de ayrım gözetilmeksizin toplu sözleşmeyle hüküm altına alınmış (yüksek lisans) yüzde 7 ve (doktora) yüzde 20 oranlarında artırımlı ek ders ücreti ödenmesi gerektiği açıktır. Ancak yüksek lisans/doktora mezunu olan eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ile rehber öğretmen görevlerinde/kadrolarında bulunanlara ders ve ek ders ücretleri artırımlı ödenmemektedir. 

Eğitim-Bir-Sen olarak, bu yöndeki mahkeme kararlarına rağmen, genel bir düzenleyici işlem tesis edilmeyerek yönetici ve rehber öğretmenlerin bireysel dava açmaya mecbur bırakılması karşısında, Bakanlığa yaptığımız genel düzenleme talebi niteliğindeki başvurunun reddedilmesini yargıya taşıdık. 

 

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER