SON EKLENENLER

Sendikalaşan işçi işten atıldı: Patron yetki belgesine rağmen TİS masasına oturmuyor

Manisa’da bulunan PilenPak Ambalaj işçileri düşük ücret ve artan baskılara karşı Türk-İş’e bağlı Basın-İş’te örgütlenmeye başladı.
17 Kasım 2023 15:33

PilenPak Ambalaj’da çalışan, sendikalaştıkları için işten atılan işçiler işlerini geri istiyor. Örgütlendikleri Basın-İş’in fabrikada yetki aldığını söyleyen işçiler, PilenPak patronunun bir an önce TİS masasına oturmasını talep ediyor.

Manisa’da bulunan PilenPak Ambalaj işçileri düşük ücret ve artan baskılara karşı Türk-İş’e bağlı Basın-İş’te örgütlenmeye başladı. 2 yıl boyunca sendikalaşma çalışması yürüten işçilerin örgütlü olduğu Basın-İş toplu iş sözleşmesi yetkisi aldı. PilenPak patronu süreç boyunca sendikalaşan işçilerden 123’ünü işten attı.

Duvar’da yer alan habere göre, dünyaca ünlü firmalara ambalaj üretimi yapan fabrikada çalışan işçiler, örgütlendikleri için patronun baskı ve mobbing yaptığını anlattı. “Köle olmak istemiyoruz, anayasal hakkımızı kullanıyoruz” diyen emekçiler, işlerine geri dönmek ve toplu iş sözleşmesi imzalamak istiyor. İki yıllık süreç sonunda Basın-İş Sendikası toplu iş sözleşmesi için kesinleşmiş yetki belgesini aldı. Fakat PilenPak yönetimi sözleşmeye yanaşmadı. İşçiler, fabrika yönetiminin sözleşme masasına oturmasını ve baskılara son verilerek işten atılanların geri alınmasını istiyor. 

EVRENSEL

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER